A lakosság 90 százalékának van esetenként fejfájása és 40-50 százaléka rendszeresen szenved miatta. A kísérő tünetek, mint a hányinger, szédülés, egyensúlyozási problémák, fáradtság, látás- és beszédzavarok csak tovább fokozzák a beteg gyötrelmét.
A leggyakoribb fejfájás típus a tenziós fejfájás, melynek súlyossága és időtartama különböző, kísérő tünete általában nincs. Rendszerint a tizen- és huszonéves korban kezdődik, ám általában az emberek húszas és harmincas éveinek végén fordul elő a leggyakrabban.
A fejfájás másik nagy csoportja a migrén, melynek jellemzői a visszatérő fejfájás-rohamok, amik rosszulléttel, fény- és hangkerüléssel illetve azzal járnak, hogy az érintettek a normális napi feladataikat nehezen tudják ellátni. Nem ritka, hogy a migréntől szenvedőnek ágyba kell feküdnie, amíg a roham enyhül. A migrén már gyermek- vagy tizenéves korban is elkezdődhet, de a rohamok sokszor nem gyakoriak. A harmincas és negyvenes évek közeledtével a rohamok egyre gyakrabban fordulnak elő nőknél: a férfi és női előfordulási arány 1 : 3. A 40-45. életév után mindkét nemnél csökken a migrén előfordulása, gyakran elmúlik a későbbi évek folyamán.
A cluster típusú fejfájás rendszerint 20-30 éves kor között kezdődik, 6-8 hétig tartó naponkénti fejfájásokkal járó epizódokkal. Ezen időszak alatt az érintett naponta egy vagy több, rendszerint azonos időszakban jelentkező, kínzó, féloldali fejfájást regisztrál. A fájdalom általában 1-2 órán át tart és rendkívül erős. Kísérőjelensége az azonos oldali könnyezés, orrdugulás vagy orrfolyás, a kötőhártya ereinek tágulata miatt a fájdalom oldalán a szem általában kissé vöröses.
A szekunder típusú fejfájások hátterében szervi elváltozás áll. Ennek diagnosztizálására alkalmas az MR vizsgálat. Szervi elváltozás esetén az időben megkezdett kezelés életet menthet.
Az agy MR vizsgálata során kimutatható betegségek:
- érelzáródás (stroke),
- érszűkület,
- agyi thrombózis,
- az agy gyulladásos betegségei,
- az agy daganatos betegségei,
- a fiatal,- és időskori degenerativ megbetegedések,
- agyi érbetegségek,
- agyi fejlődési rendellenességek,
- az agyidegek betegségei.
További információk a vizsgálat menetéről.