
Dr. Urbanek Krisztina
SMART Diagnosztika orvosigazgatója
Minden szülő rémálma, amikor gyermeke megbetegszik. Egy egyszerű megfázás esetén is hajlamosak vagyunk pánikba esni, nem beszélve arról, ha komoly egészségügyi problémával állunk szemben…Egyes fejlődési rendellenességek, gyulladásos, daganatos elváltozások, vagy azok gyanúja esetén MR vizsgálatra lehet szükség.
A gyermekek mágneses rezonancia vizsgálatáról Dr. Urbanek Krisztinát, a SMART Diagnosztika orvosigazgatóját, gyermek radiológus szakorvost kérdeztük.
Mi a lényege a mágneses rezonancián alapuló képalkotó eljárásnak?
Dr. Urbanek Krisztina: „Az MR készülék működését egy rendkívül erős mágnes biztosítja. A kóros elváltozások, betegségek eltérést okoznak az emberi test természetes mágneses tényezőiben, megváltoztatják a szövetek és sejtek víztartalmát, így az MR-ben található nagy térerejű külső mágnes segítségével láthatóak lesznek.”
Hogyan zajlik az MR vizsgálat gyermekek esetében?
Dr. Urbanek Krisztina: „Rendszeresen végzünk gyermek MR vizsgálatokat a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban található telephelyünkön. Az összes vizsgálat nagyjából 4-5 százaléka az, melyet a 0-18 éves korosztály körében alkalmazunk, és büszkén mondhatom külföldről is érkeznek, sőt visszajárnak hozzánk a szülők és az ifjú páciensek. A SMART Diagnosztikánál ugyanis rövid időn belülre foglalható időpont és a szülők a vizsgálatot követően 24 órán belül kézhez kapják a leletet. A kis páciensek nagyobb részét nem altatásban vizsgáljuk, hiszen legtöbbjük már képes arra, hogy hosszabb ideig (20-40 perc) mozdulatlanul feküdjön a berendezésben. Ez azért alapja annak, hogy az elkészült képi anyag kiértékelhető legyen. Szükség esetén az altatásos vizsgálatok lebonyolítását is vállaljuk.”
Milyen jellegű panaszok, betegségek esetében lehet szükség mágnes rezonancia vizsgálatra?
Dr. Urbanek Krisztina: „Rendszerint koponya, illetve gerinc betegségeknél alkalmazzuk az MR-t. A kiskamaszoknál fordul elő leggyakrabban gerinc és ízületi probléma, ilyen jellegű elváltozásoknál, illetve fejlődési rendellenességek gyanúja esetén koponyában és gerincben végezzük el ezt az eljárást. Természetesen a szülők bent lehetnek a vizsgálat alatt, kisebb gyermekeknél ez szinte elengedhetetlen is.”
A Dr. Urbanek Krisztinával készült írás folytatása itt olvasható.